Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
logowanie urzędnika
Strona główna

2. Zielone przystanki
Mikołaj Prynkiewicz

Lokalizacja
Przystanek testowy, propozycja w centrum miasta: Sienkiewicza – dz. nr 691

Koszt zadania
168 500,00 zł

Opis zadania
Projekt zakłada utworzenie testowego, zielonego przystanku w wybranej lokalizacji poprzez obsadzenie konstrukcji zimozielonymi roślinami pnącymi. Roślinność rosłaby w skrzyniach zakopanych w ziemi i zostałaby wprowadzone na kratownice wzdłuż tylnej ściany wiat, bez ingerencji w ich konstrukcję. Oprócz pnączy pojawią się także dodatkowe rośliny ozdobne. Pozostała kwota, po wykonaniu przystanku, przekazana zostanie na „łąki kwietne” wokół przystanków, tudzież w innych miejscach wyznaczonych przez miasto. W przypadku sukcesu w przeprowadzeniu powyższej inwestycji Miasto będzie mogło zagospodarować wiele innych przystanków w tego typu zieleń.
Uzasadnienie
Zielone przystanki pomagają łagodzić skutki zmian klimatu poprzez obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, poprawę mikroklimatu, retencję wód opadowych. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich. Zielony przystanek to dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej – około 9 m2 roślinnej ściany z pnączy. Rośliny posadzone wokół niego mogą wyprodukować ciągu roku nawet do 10 kg tlenu, co pozwoli poprawić jakość powietrza, zmniejszyć ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze oraz więcej cienia w oczekiwaniu na autobus. Dzięki nasadzeniom pnączy oczekiwanie na pojazd komunikacji miejskiej stanie się przyjemniejsze, a wiata przystankowa zyska nową, bardziej estetyczną formę. Zachęci to mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, który pozwala obniżyć emisję dwutlenku węgla w mieście i zmniejszyć natężenie ruchu (korki).
Kosztorys
Części zadania Jednostka miary (np. m2, mb, sztuka, itp.) Ilość Pojedynczy koszt (np. za sztukę, za metr, za usługę) Suma
Tablica informacyjna (zadania infrastrukturalne) sztuka 1 500 500,00 zł
zakup odpowiedniej infrastruktury oraz zieleni wraz z rozpisaniem przetargu na wyłonienie firmy wykonawczej + zagospodarowanie łąki kwietnej sztuka 1 168000 168 000,00 zł
168 500,00 zł